Galleri

Z-87_rosis_2009.jpg

Härlig 70-talsnostalgi..

 

Z-87_2_rosis_2009.jpg

Z-87

 

X-180_2_rosis_2009.jpg

X-180

 

Roslagsloppet_X113_2.jpg

X-113 

 

905_rosis_2009.jpg

905

 

 

 

 

 

 

Roslagsloppet 8/8

 

Då var det dags för årets händelse, Roslagsloppet och alla teamets båtar skulle komma till start. Strålande sol och nästan vindstilla gjorde racet till en ganska öppen tillställning. Totalsegrade gjorde Thomas och Annika Wrenkler i sin catta.

 

- Magnus Petterssons racepreppade phantom X-180X-180_rosis_2009.jpg var äntligen klar och skulle premiärköras på riktigt. Förtester såg lovande ut och Magnus slutade på en 3:e plats i V-300 klassen, på andra etappen började motorn bråka och det är i skrivande stund inte helt utrett vad problemet var.

 

 

- Fredric Söderberg X-113, också i V-300 klassen fick pga en larmande motor dra ner sina förhoppningar för genomförandet, trots motorbytet till en 200xs . En larmande motor som ej gick att åtgärda trots hjälp från Thomas Wrenkler med diagnosverktyg kvällen före gjorde att ekipaget endast körde på 80% av motoreffekten och fick därmed inrikta sig på att genomföra loppet istället. Efter 2 stopp efter hopp då dödmansgreppet hoppade ur och en dykning samt att i stridens hetta mot teamkompis Hasse Bergqvist och Thomas i TMBoatracing lyckades alla tre att bli diskade pga felaktig passage vid kontroll 8 av nio, trots en het kamp i målgången blev det därmed inget godkänt lopp.Malgang_rosis_2009.jpg 

 - Hasse Bergqvist Z-87, som huserar i V-150 hade dessutom problem med fotgasen och fick stanna en kort stund för att åtgärda under etapp 1, men tog sig till målgång för att finna sig diskade pga den felaktiga passeringen av kontroll 8 och 7.

 

Z_70_rosis_2009.jpg- Linus Johansson Z-70, vårt mest lovande ekipage, har inte fått till det i år pga oturliga motorras, de fick slita hårt in i de sista timmarna för att få ihop spisen till starten. Nu hjälpte det inte alls då generatorn inte ville vara med och när batteriet till slut lade av helt var det färdigåkt och de fick bryta.

 

905_Roslagsloppet_2009.jpg- Jonas Pettersson 905 körde i classic och det var bröderna Petterssons dag. Även Jonas kom 3:a i sin klass, utan större missöden. Om man inte räknar dit en brusten tvärbalk.. Trots detta höll sig i alla fall båten flytande och de kom i mål.

Resultatlista

   Offshore 3B (B)
       
1 Robert Hilland ÖRK Philip Björk 57,52  
2 Andree Ahrberg NSS Max Nilsson 56,89

Avdrag 11 minuter för assistans vid olycka

- Jyrki Perokorpi Finland Ingo Kvist   Fel sida boj vid Djursten
           
  Offshore 3C (C)        
1 Thomas Wrenkler SBK Annika Wrenkler 75,74  
2 Thomas Rosen ÖRK Magnus Söderqvist 72,77  
3 Mikael Bengtsson KMKR Marie Bengtsson 70,86  
- Daniel Svenson SUK Joakim Kumlin   Motorproblem
- Magnus Sjölander SBK Johan Sjölander    
- Daniel Segenmark KMKR Leif Sundberg   Växelhusproblem
           
  Enskrov 1,3 liter (H)        
1 Mikael Lundblad XORC Peter Modig 50,38  
2 Magnus Sundström NSS Mats Arnberg 44,84  
3 Håkan Jimstad SUK Johan Hesse 43,89  
           
  Inboardare 2 liter (K)        
1 Peter Johansson RBR Eva Pettersson 64,76  
- Leif Kuzavas URK Sigge Lind    
- Veronica Olderin SUK Sara Magnusson    
           
  Kändisklassen        
  Hasse Strandman ÖRK Krister Ek 39,12  
  Robert Aschberg ÖRK Mark Aschberg 39,07  
  Tony Rickardsson ÖRK Daniel Stjärnlöv 39,06  
  Hasse Aaro ÖRK Max Aaro 38,71  
  Mikael Persbrandt ÖRK Wille Sjöholm    
  Steffo Törnqvist ÖRK Anders Forss    
           
  Enskrov 2 liter (N)        
  Håkan Söderman SBRC Frank Sandmark   Slagit runt efter start
           
  Runabout        
1 Niklas Ohlsén OMK   51,49  
2 Christian Westerlund Gävle Jet RC   51,45  
3 Ola Laquist OMK   51,28  
4 Carl Falkbrandt KMKR   51,24  
5 Roland Ström OMK   51,17  
6 Daniel Frodin ÖRK   48,55  
7 Peter Berg ÖRK   48,24  
8 Anders Andersson ÖRK   48,14  
  Andreas Thorberg SBK     Sjunkit 
  Henric Airen ÖRK      
  Paul Bogatir ÖRK      
  Christian Cagnard OJK     Felkörning Söderöra
           
  Standard (SC)        
  Bengt Bergström SBK Helena Bergström 61,55  
           
  ThunderCat        
1 Roland Sjögren ÖRK Roine Sjögren 53,48  
2 Sigurd Mollestad BSKS Mads Svendsen 53,39  
3 Fredrik Karlsson ÖRK Molle Levin 52,38  
4 Micke Forsman SRC Crille Jansson 49,44  
5 Stefan Rindar RBR Hanna Rindar 45,48  
6 Alex Stern ÖRK Dan Ekner 45,32  
7 Johan Lundmark ÖRK Jimmie Lindberg 45,25  
8 Peter Bonham-Christie RYAL Tilly Long 44,31  
9 Erik Stark SRC Pelle Stenqvist 44,25  
10 Daniel Eriksson ÖRK Patrik Eriksson 42,16  
11 Esbjörn Andersson ÖRK Johan Färdig 39,34  
12 Mattias Fagerberg ÖRK Andreas Larsson 35,07  
13 Markus Söderholm ÖRK Fredrik Stahring 33,88  
  Stefan Myhrberg ÖRK Fredrik Andersson    
  Conny Sjögren ÖRK Andreas Norden    
  Emanuel Nisson ÖRK Kim Nilsson    
  Tobias Vikström ÖSS Dennis Reis   Ett varv för lite i Grepen
  Peter Reis ÖSS Katarina Sjögren   Ett varv för lite i Grepen
           
  U        
  Christer Lindberg SBK Christer Westerling 71,28  
           
  V-115 (A)        
1 Kjell Jansson ÖRK Susanne Jansson 38,31  
2 Mikael Lindberg SRC Filip Svartengren 34,63  
- Olof Magnusson ÖSS Oskar Magnusson   Ett varv för lite i Grepen
  V-150 (Z)        
1 Peter Wahlström URK Jessica Fredheim 60,55  
2 Mats Endresen SBK Roger Granelund 57,29  
3 Tobias Lodin ÖRK Michael Lodin 54,13  
- Linus Johnsson RBR Henke Borgström    
- Peter Forsberg URK Johan Standwerth    
- Nils Hörnfeldt ÖRK Erik Andersson    
- Hasse Bergkvist KMKR Rasmus Bergkvist   Felkörning kontroll 7 och 8
- Thomas Johansson SBK Seth Karlström    
  W-150        
1 Sven Hanssen OMK   61,86  
2 Christian Jansson URK Svenne Jansson 61,85  
3 Mikael Gustafsson OMK Anders Svensson 60,96  
- Bernt Attermo URK Mikael Larsson    
           
  V-300 (X)        
1 Anders Nilsson OMK Nils Bjersten 64,93  
2 Fredrik Zander SBK Claes 61,58  
3 Magnus Pettersson SBK Patrik Lodin 56,60  
- Andreas Wirback ÖRK Rickard Jägenstedt    
- Fredric Söderberg SBR Malin Söderberg   Felkörning kontroll 8
- Conny Hertz RBR Dennis Hertz   Felkörning kontroll 8
           
  V-50        
1 Dennis Söderman SBK Ronnie Söderman 45,58  
2 Linus Söderholm ÖRK Douglas Matton 45,56  
3 Marcus Westerlund SUK Johan Bergqvist 44,35  
4 Tommy Jansson ÖRK Viktor Hildebrandt 42,94  
5 Johannes Lundqvist ÖRK Mattias Lind 42,80  
6 Rasmus Söderholm ÖRK Jonny Ingermarsson 41,42  
7 Linus Hjelte SBK Roger Hjelte 39,59  
8 Markus Jansson ÖRK Razmus Wiik 39,13  
9 Fredrik Groth Fyrö SBK Henrik Fyrö 37,27  
10 Gustav Lindén ÖRK Niklas Asplund 36,64  
- Anders Fällman ÖRK Mats Olsson    
- Lovisa Sahlen SRC/ÖRK Olle Sahlen    
- Andreas Nilsson SUK Oscar Berg  Ingen hjälm vid Flottskär (planingsfart)  
           
  Classic     Verklig fart Mest tidstypsika båt (röster)
1 Ola Lekebjer KMKR Kore Lekebjer 40,20 1
2 Roger Johansson SBK Torsten Johansson 37,37 5
3 Jonas Pettersson SBR Tomas Algotsson 35,69 1
4 Helge Kristoffersen ÖRK Jimmie Kristoffersen 41,37 1
 
stäng